Pierwsza wizyta

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna jest przede wszystkim wizytą diagnostyczną.

Podczas pierwszego spotkania skupiam się na obszernym wywiadzie na temat Twojego stanu zdrowia, historii medycznej (operacje, porody, urazy) obecnych objawów i problemów. Ponadto zwrócę uwagę na Twój styl życia (aktywność fizyczną, dietę), który może znacząco wpływać na zgłaszane problemy. Ta szczegółowa analiza pozwala mi lepiej zrozumieć Twoją sytuację i dostosować terapię do Twoich potrzeb i zaplanować indywidualny plan postępowania.

Poniżej przedstawiam ramowy proces pierwszej wizyty w moim gabinecie fizjoterapii.

Czego możesz spodziewać
na pierwszej wizycie

1Wywiad
Możesz przygotować się na pytania dotyczące specyfiki Twoich objawów oraz ich nasilenia. Pytania będą dotyczyć dolegliwości bólowych w obrębie miednicy, funkcji seksualnych, trzymania moczu, przebiegu ciąży i porodu, przebytych operacji.
2Badanie
Po wywiadzie przejdziemy do badania, które może obejmować ocenę postawy ciała, ruchomości stawów, siły mięśniowej, ponadto ocenę rozejścia mięśni brzucha oraz badanie blizn. Badanie będzie odbywać się w pozycji stojącej na kozetce. Możesz również zostać poproszona o wykonanie specyficzne ruchy, ćwiczenia.

Badanie mięśni dna miednicy jest częścią wizyty, która pozwala na dokładną diagnostykę dolegliwości uroginekologicznych. Badanie nie musi koniecznie odbyć się na pierwszej wizycie. Jeśli nie jesteś zdecydowana na badanie wewnętrzne, możemy przeprowadzić badanie pośrednie - zewnętrzne, bądź wykonać je na kolejnej wizycie.
3Indywidualny plan postępowania
Na podstawie zebranych informacji z wywiadu i badanie sporządzimy indywidualny plan postępowania, dostosowany do Twoich potrzeb i celów.

Może obejmować:
  • Terapie manualną,
  • Ćwiczenia mięśni dna miednicy,
  • Ćwiczenia rozciągające, wzmacniające ciało,
  • Ćwiczenia oddechowe.
4Edukacja, nawyki, styl życia
Na wizycie zostanie omówiony wpływ nawyków dnia codziennego na Twoje dolegliwości oraz omówienie ich modyfikacji, aby stworzyć jak najlepsze warunki do regeneracji organizmu. Ponadto zwrócimy uwagę na Twoje nawodnienie i odżywianie (ważne dla pracy pęcherza i układu pokarmowego).
5Kontynuacja terapii
Na koniec wizyty zostanie omówiony plan postępowania – wizyty w gabinecie, zadania domowe oraz inne indywidualne zalecenia. Cały czas monitorujemy Twoje postępy oraz dostosowujemy plan działania w miarę potrzeb.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty

Dokumentacja medycznaJeśli posiadasz dokumentację medyczną z przebytych operacji, wypis ze szpitala po porodzie, wyniki badań, zabierz ją ze sobą na pierwszą wizytę.
Pomiń aplikację kremów i olejkówZe względu na możliwość pracy technikami manualnymi lepiej będzie jeśli przed wizytą pominiesz aplikację kremów nawilżających lub olejków.
Odpowiedni strójWybierz odpowiedni strój na wizytę fizjoterapeutyczną, taki, abyś czuła się komfortowo oraz aby ubranie nie ograniczało Twoich ruchów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie stroju sportowego (t-shirt, legginsy, krotnie spodenki)
Terminy wizyt a miesiączkaDla swojego komfortu pierwszą wizytę uroginekologiczną umów w czasie, kiedy nie spodziewasz się miesiączki, aby czuć się bardziej komfortowo podczas badania. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zaplanować tak spotkania, pamiętaj, że miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wizyty, a badanie przezpochwowe będzie mogło zostać wykonane podczas kolejnej wizyty.

Skontaktuj
się ze mną

Fizjoterapia Pamela
Baranowska–Kaczmarek
ul. Niedziałkowskiego 47/1
(Wejście przez Salon Okey)
71-403 Szczecin
tel. 502 205 898
kontakt@fizjoterapia-baranowska.pl
Umów wizytę
Znajdziesz mnie na
© 2024 Fizjoterapia Pamela Baranowska–Kaczmarek. Wszelkie prawa zastrzeżone.